estetik-dis-1
estetik-dis-2
estetik-dis-3
estetik-dis-4

Estetik Dolgular

Günümüzde bireyler artık diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerinden çok estetik görünümlerindeki sıkıntılar nedeniyle başvurmaktadır.Estetikdiş hekimleri diş, dişeti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedirler.

ESTETİK DİŞHEKİMLİĞİ NELERLE İLGİLENİR?

1-Dişlerin istenmeyen renk, biçim ve pozisyonlarına çeşitli çözümler üretir.
2-Dişetlerinin görünüş bozukluklarına estetik yaklaşımlarda bulunur.
3-Gülümsemenize iştirak etmeyen dişlerinizide gülüşünüze katar.
4-Dişler, dişetleri ve dudakların kendi aralarındaki uyumun haricinde, çeneler ve yüz ile olan ilişkilerinide inceleyip estetik yaklaşımlarda bulunur.
5-Dudakların gülümseme esnasında aldığı pozisyonda dişetlerinin fazla görünmesi gibi dudak ile dişetleri arasındaki uyumu düzenler.

Estetik diş hekimliğinde hangi tedavi yöntemleri kullanılır ?

Estetik dolgular
Porselen Laminalar(yaprak kaplamalar)
Metalsiz kaplamalar ( zirkonyum – empress )
Diş eti estetiği
Gülümseme tasarımı
Estetik dolgular

Inley -–Onley nedir?

Diş çürüklerinin tedavisinde dolgu materyali olarak genel olarak metal ve kompozit dolgular yaygın olarak kullanılmaktadır.
Ancak aşırı madde kaybı olan dişlerde bu dolgular yerine hem estetik hem de dayanıklıklarından dolayı porselen dolguları tercih etmekteyiz.
Inley–onleylerçürük dokunun temizlenmesinden sonra ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanan dolgulardır.Estetik olmaları, Uzun ömürlüolmaları ,Kalan sağlam diş dokusunu korumaları, Kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşma risklerinin minimum olmaları veDiş-restorasyon uyumlarının çok hassas olması gibi avantajlarından dolayı günümüzde estetik uygulamalarımızın başında yerlerini korumaktadırlar.
Porselen(yaprak) laminalar Porselen laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon(kesim) gerektirmeden uygulanabilen restorasyonlardır.
Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.
Laminaların sağlıklı, dayanıklı hem de renk stabilitelerinin çok iyi olması günümüzde çok yaygın bir restoratif seçenek olmasını sağlamıştır.
Çok ince olarak üretilen laminalar hassas tekniklerle elde edilmektedir. Bu da diş ve çevre dokularla olan uyumunun mükemmelolmasını sağlamaktadır