implant-1
implant-2
implant-3
implant-4

İmplant Tedavisi

Diş İmplantı, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen ve Titanyum’dan yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulaması, diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve en modern tedavi yöntemidir. Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.
Uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılan İmplantlar son on yılda materyaldeki gelişmelerle beraber modern diş hekimliğinin en popüler bölümü olmuştur.
Klasik protez yöntemlerine alternatif olan implantlar hem sabit hem de hareketli protezlere farklıtedavi seçenekleri oluşturmaktadır.
Sabit protezlerde özellikle tek diş eksikliklerinde komşu dişlerin preparasyonlarına(kesilmelerine) gerek kalmadan eksikliğin kapatılabilmesi, fazla diş kaybının olduğu durumlarda hareketli protez yerine sabit protez yapılabilmesi en önemli avantajlarıdır.
Bunun yanındatotalprotez adını verdiğimiz ve halk arasında damak protezi adı verilen protezlerin en büyük dezavantajı olan protez oynaması da engellenmiş olmaktadır.
Diş implantlarındaki son yenilik ise; flapless yani dikişsiz implant uygulama tekniğidir.
Flapless tekniğinde dişeti kesilmeden ve bu sayede de dikiş atılmadan implant uygulanmaktadır.
Özellikle bu son yenilik sayesinde İmplant uygulama süresi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasındadır.

İmplant Tedavisi Hangi Vak’alarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler.
Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.
Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.
b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.
c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.
d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi dahafonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

• Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
• Daha iyi estetik görünüm
• Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
• Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme